To nejlepší z našeho blogu

Lucie Štěrbová /

Neudělal jsem maturitu! Co teď? První pomoc pro všechny neúspěšné maturanty

Zatímco si velká část vašich spolužáků užívá dost možná nejdelší prázdniny v životě, vy se cítíte bídně. Maturita neklapla. Rodiče jsou naštvaní, vy se děsíte představy „prázdnin“ strávených nad učením a vysněná vysoká? Radši na ni ani nemyslet… Byť se vám vaše aktuální situace zdá k uzoufání, na zoufalství je ještě času dost. To, že jste nezvládli maturitu na první pokus, není konec světa.
Lucie Štěrbová /

Pište rukou: Víc si zapamatujete a budete kreativnější

Ručně psané dopisy nahradily e-maily a namísto notesu a barevných tužek s sebou v batohu nosíme telefon, tablet nebo počítač. Jasně, zapsat si poznámky do elektronického zařízení je rychlejší a praktičtější, ale… zapamatujeme si jen minimum a v případě elektronického kalendáře spíš podlehneme tomu odsunout úkoly na později. V tomhle je to minimálně 1:0 pro psaní rukou.
Lucie Štěrbová /

Maturita z češtiny: Největší chytáky z let 2015, 2016 a 2017. Jak se jim vyhnout?

Jidáš, poprsí Pallady, Ezop, epizeuxis, normalizace… To je jen stručný výčet toho, u čeho se maturanti v didaktických testech z češtiny v loňských letech zapotili nejvíc. Mrkněte se na největší „chytáky“ a přečtěte si, na co si dát pozor. Při přípravě k matuře se to určitě bude hodit.
Lucie Štěrbová /

Raději shořet, než vyhasnout? Syndrom vyhoření není sexy diagnóza

2 z 10. Taková je bilance duelu „Češi vs. syndrom vyhoření“. Minimálně s příznaky téhle „módní“ diagnózy se potýká každý pátý Čech. Častěji se s ním perou ženy, nezadaní a mladší lidé. Práce, která je dříve až neskutečně bavila, je najednou štve, frustruje, ničí. Vstát ráno z postele? Nadlidský úkol. Řešení? Běh na dlouhou trať. A věřte, že tady rozhodně neplatí rčení, že je lepší shořet, než vyhasnout…
Lucie Štěrbová /

Maturitní písemka: Last minute triky, jak slohovku z češtiny zvládnout (na jedničku)

Určitě tuhle „urban legend“ znáte: To kdysi byla jedním z témat maturitního slohu úvaha točící se kolem otázky „Co je to odvaha“. Jeden z maturantů prý do papírů vepsal jen prostou větu „Tohle je odvaha“ a výtvor odevzdal… V některých variacích dostal jedničku, v jiných naopak pohořel. Abyste letos nepohořeli vy, máme pro vás last minute rady, na co si dát pozor.
Lucie Štěrbová /

Fenomén rychločtení: Jak přelouskat i tu nejtlustší knížku za pár hodin?

Průměrný člověk následující text přečte za 225 sekund, vášnivému čtenáři zabere asi 150 sekund. Vyznavač rychločtení bude hlásit, že je na konci, už po 75 vteřinách. A v porovnání s vámi, obyčejným a při čtení „pomalým“ smrtelníkem text lépe pochopí a bude si z něj i víc pamatovat. „Prošel jsem kursem rychločtení a přečetl Vojnu a Mír za dvacet minut. Je to něco o Rusku.“ Tolik Woody Allen k téhle, pro mnohé, obskurní technice.
Lucie Štěrbová /

Přijímačky na podnikovku na VŠE: Nepodceňte jazyk ani matematiku a jste tam

Hlásíte se na podnikohospodářskou fakultu VŠE? Máme pro vás dvě zprávy. Nejdřív tu dobrou – každý rok se sem dostane víc než 500 studentů, což není málo. A teď tu špatnou. Podle loňských čísel máte teoreticky jen 43,6% šanci na úspěch. Tak si radši přečtěte, jak své vyhlídky vylepšit.
Lucie Štěrbová /

Tajemství jedničkářů: Vyhněte se nejčastějším chybám před maturitou

Šprty nemá nikdo rád, jedno se jim ale musí nechat. Protože už nějaký ten večer s nosem v učebnici strávili, nedělají začátečnické chyby a maturitu proto dají na samé jedničky. Čeho se tedy při učení vyvarovat? Víme, na co si dává bacha každý jedničkář!
Lucie Štěrbová /

Prokrastinace? Nejvíc s ní bojují lidé okolo dvacítky. Otestujte se, zda na ni trpíte!

Máte se učit na zkoušku nebo třeba připravit prezentaci. Jenže… do téhle důležité práce se vám vůbec nechce. A tak se pustíte do mytí nádobí, vytřídíte skříň a navrch umyjete okna. Výsledek? Zvládnutá práce vás netěší, na hrudníku vám leží balvan a hladina stresu stoupá. Moc dobře totiž víte, že všechny tyhle činnosti byly kontraproduktivní a v danou chvíli úplně zbytečné. A že z opravdové práce neubylo nic. „Gratulujeme“, právě jste prokrastinovali.
Lucie Štěrbová /

10 pravd, polopravd a mýtů o jednotných přijímačkách na střední školy

Loňský start jednotných přijímaček na střední školy pořádně zamotal hlavu učitelům, rodičům i samotným žákům. Zjistit úplné a ověřené informace byla bojovka, za kterou by se nestyděli ani kovaní skauti. Proto jsme pro vás posbírali časté omyly, mýty, polopravdy. A tady jsou i s odpověďmi!