Lucie Štěrbová /

Podle průzkumů je v populaci zhruba 10 % ranních ptáčat a zhruba stejných počet sov. Tedy lidí, kteří mají nestandardní biorytmus a nejvýkonnější jsou buď už přes rozbřeskem, anebo klidně naopak až po půlnoci. Obě skupiny vyžadují speciální přístup k učení a my vám prozradíme jaký.

Lidé s tzv. chronotypem sova jsou cool, protože s vámi vydrží na baru klidně až do zavíračky. V každodenním životě to ale mají těžké. Dělá jim potíže usnout před půlnocí, natož si přivstat do školy a během dne se jen těžko dostávají do tempa. Nejvýkonnější jsou v noci – v době, kdy ostatní dávno usínají u televize.

Ranní ptáčata nebo také skřivani to mají přesně naopak. Ráno vyskočí z postele jako pružina, už po snídani jsou plní elánu a kolem oběda mají všechno hotové. Večer s nimi ale není žádná sranda a vždycky stihnou poslední metro. Moc dobře totiž vědí, že když se dobře nevyspí, celý den bude ztracený.

Poznáváte se v jednom z předchozích odstavců? Buďte hrdí na to, kým jste, a svou neobvyklost přetavte ve výhodu. Když zaberete v tu správnou dobu, půjde vám učení o hodně líp.

Nejste ani sova, ani skřivan, nebo něco mezi? Přečtěte si 3×3 rady, jak se neučit, ale naučit.

3 rady pro noční sovy

1. Rutinu udělejte přes den, těžkou látku nechte na večer
Proč plýtvat časem, kdy vám to nejvíc pálí? Už během dne si vyřiďte všechny drobnosti, které by vás pak mohly zdržovat a rozptylovat od učení. Když si navíc ještě všechno naplánujete, budete produktivní jako Barrack Obama – typická sova a bývalý americký prezident v jedné osobě.

2. Nespěte moc dlouho a nevstávejte moc pozdě
U spánku neplatí přímá úměra, že čím dlouho spíte, tím lépe. Když to přeženete, váš mozek bude zmatený a místo přívalů energie budete po zbytek dne jen letargicky chodit od ničeho k ničemu. Podobně špatný účinek má, i když spíte sice 8,5 hodiny, ale od 5 ráno do půl druhé odpoledne.

3. Udělejte si „poločasovou“ přestávku
Až se budete příště učit do noci, nastavte si alarm třeba na 11 hodin večer a dopřejte si na půl hodiny pauzu třeba na procházku se psem. Na cokoli, u čeho nebudete zírat do monitoru nebo knihy a malinko si vyčistíte hlavu. Uvidíte, že pak vydržíte studovat klidně až do 3 do rána.

3 rady pro ranní ptáčata

1. Jděte na to zvolna
Celý den máte před sebou, nic vám neuteče. Takže se nejdřív v pohodě nasnídejte, uvařte si čaj, ukliďte si stůl a pak teprve se do toho pusťte. Beze spěchu zvládnutá denní rutina vás vypustí do celého dne produktivním směrem.

2. Nenechte se rušit
Učit se přes den má jednu nevýhodu. Nemáte klid. Nikoho ani nenapadne, že vás ruší, když vám napíše nebo zavolá. Takže schovejte mobil do šuplíku, odstřihněte se od sociálních sítí a soustřeďte se jen na to podstatné, na učení. Taky si v našem článku můžete ověřit, zda se opravdu učíte a neprokrastinujete.

3. Slibte si odměnu
Co je nejlepší na tom být ranní ptáče jako třeba Tim Cook, generální ředitel Applu? Ten pocit, že už máte hotovo a můžete odpočívat nebo se věnovat věcem a lidem, které máte rádi. Po produktivně stráveném dni tak pro sebe nezapomeňte udělat něco hezkého a dobře si odpočiňte.