Neudělal/a jsem maturitu: Co dál?

První pomoc, pokud maturita nedopadla podle představ. Jak a kdy se přihlásit na opravný termín? A co vysoká škola? Na všechny otázky tady najdete odpověď.

SOS: Maturita neklapla. Co teď?

Někdo září, jiný v září. Platí pro vás druhá (a méně příjemná) varianta? Nevěšte hlavu! Nedat maturitu na první pokus je problém. Ale rozhodně ne globální ;). Když zvládnete první, zářijový, opravný termín, není v ohrožení ani studium na vysoké.

V roce 2017 neuspělo alespoň v jedné z částí společné maturity 17 % maturantů. Tolik na uklidněnou – nejste v tom sami. A uklidnit by vás měly i odpovědi na nejčastější dotazy neúspěšných maturantů, které jsme pro vás připravili.

Otázka první: Jak to mám, proboha, říct rodičům?

Jasně, tohle nebude úplně příjemný rozhovor, ale… I ta nejhorší hodina má pořád jenom 60 minut – tahle rodinná bouřka se dá vydržet. Když do ní navíc půjdete vyzbrojení jasným plánem, co dál, nasypete si popel na hlavu a nastíníte, jak bude vypadat vaše příprava na opravný termín, rodiče „vyměknou“.

Otázka druhá: Jak je to s opravným termínem?

Opravné termíny máte dva. A my doporučujeme, i s ohledem na další studium na VŠ, upsat se hned k tomu podzimnímu. Přihlášku je potřeba podat do 25. června 2018. Pokud se na podzimní opravný termín necítíte, přihlásit se můžete k jakémukoli dalšímu – do 5 let od ukončení studia na VŠ.

Otázka třetí: Co všechno budu opakovat?

Jen to, co se vám nepovedlo. Pokud jste neuspěli „jen“ u dílčí části některé ze společných (státních) zkoušek (v didaktickém testu, písemce, u ústního zkoušení), opravujete jen tu konkrétní část. Pokud se vám maturita nevyvedla vůbec a pokazili jste 2 a více předmětů, pořád opakujete jen ty části/předměty, které jste nezvládli.

Otázka čtvrtá: A co vysoká škola?

Abyste mohli studovat na vysněné vysoké škole, musíte složit přijímačky a… doložit maturitní vysvědčení. Naštěstí ale většině vysokých škol stačí maturitní vysvědčení (respektive jeho kopii) doručit až k zápisu. A ten obvykle bývá až po opravných termínech společných maturit (ty jsou vypsané na 3. až 7. září 2018). Jak to má právě „vaše“ vysoká škola, ověřte na jejích webovkách.

Otázka pátá: Jak se na opravný termín připravit?

Lépe než na ten první! ? Začněte s přípravou včas. A soustřeďte se na ty oblasti, ve kterých jste pohořeli. Naplánujte si přesný rozvrh, ten dodržujte, pravidelně se testujte. Abyste udrželi studijní morálku, přihlaste se do přípravných kurzů. Vypsali jsme je i my! ?

Vyberte…
Vyberte…

To, že zde nevidíte žádný kurz, neznamená, že vám nedokážeme pomoci. Jednoduše nám napište na tozvladneme@tutor.cz nebo nám zavolejte 210 084 210.