Anketa Ředitel roku 2019/20

Další ročník ankety už má svého vítěze. Děkujeme všem, díky kterým se vše mohlo uskutečnit - nominovaným i těm, kteří nominace zaslali. 

Přečtěte si rozhovory s finalisty minulých ročníků na našem blogu.

Už známe vítěze! Ředitelem roku se stal Jan Grulich z Orlických hor. Slavnostní vyhlášení proběhlo 24. 9. 2020 prostřednictvím online přenosu.

Druhý ročník ankety Ředitel roku je za námi. Odborná porota čelila nelehkému úkolu – projít a zhodnotit přes 80 nominací, které letos do ankety přišly. V průběhu loňského školního roku nám je zaslali kolegové či zástupci ředitelů, jejich blízcí i studenti a jejich rodiče.

Porota všechna slovní hodnocení nominujících společně s „domácími úkoly“, které museli páni ředitelé a paní ředitelky vyřešit, ohodnotila a vznikla tak finálová „top desítka“. Kde a kdy (a jestli vůbec) proběhne slavnostní vyhlášení bylo z důvodu rychle se měnících opatření nejisté. Nakonec padlo rozhodnutí – uvidíme se online.

V průběhu celého přenosu se postupně dostali ke slovu všichni ředitelé a ředitelky z „top desítky“, někteří členové poroty i další odborníci. Zazněla slova chvály směrem ke všem skvělým ředitelům a ředitelkám. Práce je to záslužná a náročná a zdá se, že často nedoceněná. To bylo také hlavním důvodem pro vznik ankety Ředitel roku – vzdát hold všem odvážlivcům, kteří se každý den snaží posunout své školy dál, motivovat učitele, přinést do výuky moderní prvky, zapojit školu do nejrůznějších projektů, zajistit i za omezených finančních možností kvalitní vybavení a v neposlední řádě prokazovat své špičkové manažerské i lidské kompetence. 

Nechyběly ani povzbuzující proslovy a přání do začínajícího školního roku. Postupně došlo k vyhlášení vítězů všech tří kategorií a na závěr k odhalení absolutního vítěze a Ředitele roku 2019/2020. Stejně jako po skončení loňského ročníku, skončila většina účastníků i členů realizačního týmu se slzou dojetí v oku a husí kůží…

Jana Pácalová, moderátorka setkání a členka odborné poroty

Absolutní vítěz

Pro absolutního vítěze a zároveň vítěze v kategorii základních škol Jana Grulicha z vesničky Dobřany v Královéhradeckém kraji jsou nejdůležitější smysluplné vztahy a atmosféra ve škole. Podle toho také přistupuje ke svým kolegům i studentům. Jan Grulich svou školu doslova zachránil. Když v roce 2005 nastupoval do funkce, navštěvovalo ji jen 72 žáků. Dnes jich má 178, tedy více, než je v samotné vesnici Dobřany obyvatel – škola je vyhledávána rodiči i žáky z měst i vesnic v okolí. Dalším jeho úspěchem bylo založení a vybudování mateřské školy, která se dokonce stala stavbou roku Královéhradeckého kraje. V roce 2015 škola získala první místo v přírodovědné, matematické a čtenářské gramotnosti v mezinárodním testování OECD PISA. V týmovém řešení problémů skončila na druhém místě.

Jedna konkrétní citace z nominace zní:

„Z malé školy na konci světa vybudoval školu, která je ‚prestižní‘. Nikoli však převratnými pedagogickými metodami. Svou práci prostě dělá naplno a s láskou. Je výborný manažer, a přesto skromný člověk s ušlechtilými cíli. Jeho nominaci podpořili všichni naši zaměstnanci školy i děti.“

Kategorie malotřídek

Ředitelem roku v kategorii Malotřídky se pro rok 2019/2020 stal Jakub Dolníček ze ZŠ a MŠ Dolní Studénky na Šumpersku.  Nominující i porota oceňovali mimo jeho schopnost naslouchat dětem, kolegům, rodičům a najít řešení problémů. Před jeho nástupem byla škola téměř „na zavření“. Počet žáků za dobu jeho působení vzrostl z 22 na 41 a ze školy dvoutřídní se stala trojtřídní.

Spolu s obcí zkouší projekt participativního rozpočtu dětí, což je na úrovni prvního stupně v ČR ojedinělé. Součástí školy se stala také tzv. komunitní škola, která nabízí bohaté spektrum volnočasových aktivit pro děti, dospělé i seniory a do které dojíždí dokonce řada lidí z blízkého Šumperka a okolních obcí. Škola pana ředitele Dolníčka se tak stala důležitým místem pro setkávání lidí všech věkových skupin.

Kategorie středních škol

U vítěze v kategorii středních škol Františka Mikuláška, ředitele MESIT střední školy, o.p.s., nominující i porota oceňovali mimo jiné jeho vstřícnost, trpělivost, spravedlivost a lidský přístup. Pod jeho vedením roste prestižní technická škola, kde díky grantům a dotacím, které pan ředitel zajišťuje, proběhly rozsáhlé rekonstrukce a učebny jsou vybaveny nejmodernější technikou.

František Mikulášek zajišťuje pro studenty řadu zajímavých exkurzí do různých podniků včetně zahraničních a usiluje také o rozvoj soft skills dovedností učitelů. Řediteli se daří vytvářet ve škole příjemnou a uvolněnou atmosféru. Studenty – ⁠i ty s handicapem –⁠ se snaží především motivovat. Ve škole dokonce působí certifikovaná mediátorka.

Garant

Ocenění je udělováno pod záštitou společnosti Tutor s.r.o. specializované na přípravné kurzy k maturitě a přijímacím zkouškám a navíc také pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Rozhoduje o něm odborná porota na základě doručených nominačních formulářů.

Partneři akce

Hlavní mediální partner

Předplatné Deníku se slevou 15 %

Odborní mediální partneři

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.