Lucie Štěrbová /

V Česku je registrovaných 74 vysokých škol. Oborů, které na nich můžete studovat, jsou stovky. A kromě těch tradičních, jejichž výběrem nejspíš nikoho nepřekvapíte a nešokujete, můžete zvolit i takové, které mají k mainstreamu daleko asi tak jako kapela Slza ke kvalitní muzice ?. Podívejte se na stručný výčet toho, čemu se můžete v Česku věnovat na akademické úrovni.

Ekonomické obory, právo, všeobecné lékařství, zubařina, IT, stavařina… Přiznáním takového oboru nikoho nepřekvapíte a troufáme si tvrdit, že později nebudete mít ani problém s uplatněním na trhu práce.

Námi vybrané obory jsou naopak netradiční, málo známé, velmi specifické a ti, co se do nich hlásí, musí mít pro studium skutečně velkou a speciální motivaci. Tak mrkněte!

Trávníkářství: Pořádně zelený obor na zemědělce

Po třech letech studia budete podle webovek školy vědět všechno o „zakládání a pěstování okrasných, hřišťových, krajinných a technických trávníků“. Aby ne, mezi profilové předměty patří třeba Hnojení trávníků nebo Speciální trávníkářství.

A uplatnění? Podle školy je bakalářský diplom z oboru trávníkářství ideální průpravou pro pozici „greenkeepera sportovního areálu“. V češtině tomu říkáme správce hřiště. Otázkou samozřejmě zůstává, zda správce hřiště opravdu potřebuje vysokoškolský titul. Pokud se chcete na tento pro někoho bizarní obor dostat, musíte zmáknout přijímačky, a to z biologie a chemie.

Vinařství: Znalce vína s diplomem z vás udělají v Brně

Vinohradnictví a vinařství, to je celý název bakalářského oboru, který můžete studovat na Mendelově univerzitě v Brně. Každý rok vezmou bez přijímaček 120 milovníků vína – 60 do prezenčního a 60 do kombinovaného studia. Jediným kritériem je prospěch ze střední školy.

Kromě profilových předmětů, mezi které patří Enologie (vínoznalectví), Hnojení vinné révy nebo Základy kvasného průmyslu a také marketing, čeká na studenty mnoho a mnoho hodin praktické výuky přímo ve vinařských provozech na jihu Moravy. Tady je v období vinobraní opravdu co závidět ?.

Rekreologie: Nic pro lenochy

Ač by název mohl evokovat, že dostat se na tenhle obor bude pohodička, jste na omylu. Přijímačky na rekreologii, kterou můžete studovat třeba na univerzitě v Ostravě, nejsou pro lenochy a pecivály. Kromě obecných studijních předpokladů tu totiž musíte prokázat sportovní talent v praktické části. Čeká vás cvičení na hrazdě, akrobatická sestava, sprint na 100 metrů i vytrvalostní běh na 1500 metrů.

A co z vás bude? Oficiální stránky říkají toliko: „Základ znalostí a dovedností absolventa bakalářského studijního oboru Rekreologie spočívá v oborově-vědních, obecně-pedagogických, sociálně-komunikativních a ekonomických kompetencích.“ Hmm… Řekněme, že budete schopní poradit ostatním, jak se ve volném čase sportovně realizovat a zároveň si přitom neublížit.

Orální historie: Stanete se mistry biografických interview

Rozhodnete-li se pro studium Orální historie na Fakultě humanitních studií v Praze, pak z vás bude specialista na zaznamenávání jedinečných svědectví pamětníků historických událostí. Garanti programu slibují, že obor perfektně kombinuje „klasické“ studium novodobých dějin a praktickou výuku, díky které se stanete mistry ve vedení rozhovorů s pamětníky událostí z nedávné historie. Zkrátka, kronikář Kosmas by z vás měl radost!

Tenhle magisterský obor je prý skvělou průpravou pro správce archivů. Což, přiznejme si, nezní moc atraktivně. Jako orální historik prý ale můžete najít uplatnění i v rámci fondů OSN nebo v institucích EU a cestovat a cestovat a cestovat…

Historická interpretace: Aneb jak asi naši předkové hráli na loutnu

U historických oborů ještě chvilku zůstanete a zabrousíme do Brna na Janáčkovu akademii múzických umění. Tady se můžete v rámci magisterského programu pustit do studia historické interpretace. V rámci mnoha a mnoha specializací se z váš může stát odborník na historický zpěv, hru na kladívkový klavír, historickou hru na příčnou flétnu nebo loutnu. Uplatnění pak najdete třeba v souborech, které se specializují na renesanční a barokní hudbu.

Ale abychom nebyli nespravedliví: Kromě perfektně zvládnutých hudebních dovedností musí absolventi tohoto oboru prokázat i hluboké znalosti dějin a teorie umění, zejména hudby. Jen s tím uplatněním po studiu to nemusí být právě růžové…