To nejlepší z našeho blogu

Lucie Štěrbová /

Raději shořet, než vyhasnout? Syndrom vyhoření není sexy diagnóza

2 z 10. Taková je bilance duelu „Češi vs. syndrom vyhoření“. Minimálně s příznaky téhle „módní“ diagnózy se potýká každý pátý Čech. Častěji se s ním perou ženy, nezadaní a mladší lidé. Práce, která je dříve až neskutečně bavila, je najednou štve, frustruje, ničí. Vstát ráno z postele? Nadlidský úkol. Řešení? Běh na dlouhou trať. A věřte, že tady rozhodně neplatí rčení, že je lepší shořet, než vyhasnout…
Lucie Štěrbová /

Maturitní písemka: Last minute triky, jak slohovku z češtiny zvládnout (na jedničku)

Určitě tuhle „urban legend“ znáte: To kdysi byla jedním z témat maturitního slohu úvaha točící se kolem otázky „Co je to odvaha“. Jeden z maturantů prý do papírů vepsal jen prostou větu „Tohle je odvaha“ a výtvor odevzdal… V některých variacích dostal jedničku, v jiných naopak pohořel. Abyste letos nepohořeli vy, máme pro vás last minute rady, na co si dát pozor.
Lucie Štěrbová /

Fenomén rychločtení: Jak přelouskat i tu nejtlustší knížku za pár hodin?

Průměrný člověk následující text přečte za 225 sekund, vášnivému čtenáři zabere asi 150 sekund. Vyznavač rychločtení bude hlásit, že je na konci, už po 75 vteřinách. A v porovnání s vámi, obyčejným a při čtení „pomalým“ smrtelníkem text lépe pochopí a bude si z něj i víc pamatovat. „Prošel jsem kursem rychločtení a přečetl Vojnu a Mír za dvacet minut. Je to něco o Rusku.“ Tolik Woody Allen k téhle, pro mnohé, obskurní technice.
Lucie Štěrbová /

Přijímačky na podnikovku na VŠE: Nepodceňte jazyk ani matematiku a jste tam

Hlásíte se na podnikohospodářskou fakultu VŠE? Máme pro vás dvě zprávy. Nejdřív tu dobrou – každý rok se sem dostane víc než 500 studentů, což není málo. A teď tu špatnou. Podle loňských čísel máte teoreticky jen 43,6% šanci na úspěch. Tak si radši přečtěte, jak své vyhlídky vylepšit.
Lucie Štěrbová /

Tajemství jedničkářů: Vyhněte se nejčastějším chybám před maturitou

Šprty nemá nikdo rád, jedno se jim ale musí nechat. Protože už nějaký ten večer s nosem v učebnici strávili, nedělají začátečnické chyby a maturitu proto dají na samé jedničky. Čeho se tedy při učení vyvarovat? Víme, na co si dává bacha každý jedničkář!
Lucie Štěrbová /

Prokrastinace? Nejvíc s ní bojují lidé okolo dvacítky. Otestujte se, zda na ni trpíte!

Máte se učit na zkoušku nebo třeba připravit prezentaci. Jenže… do téhle důležité práce se vám vůbec nechce. A tak se pustíte do mytí nádobí, vytřídíte skříň a navrch umyjete okna. Výsledek? Zvládnutá práce vás netěší, na hrudníku vám leží balvan a hladina stresu stoupá. Moc dobře totiž víte, že všechny tyhle činnosti byly kontraproduktivní a v danou chvíli úplně zbytečné. A že z opravdové práce neubylo nic. „Gratulujeme“, právě jste prokrastinovali.
Lucie Štěrbová /

10 pravd, polopravd a mýtů o jednotných přijímačkách na střední školy

Loňský start jednotných přijímaček na střední školy pořádně zamotal hlavu učitelům, rodičům i samotným žákům. Zjistit úplné a ověřené informace byla bojovka, za kterou by se nestyděli ani kovaní skauti. Proto jsme pro vás posbírali časté omyly, mýty, polopravdy. A tady jsou i s odpověďmi!
Lucie Štěrbová /

Metoda GTD: Udělejte si v kalendáři i v životě pořádek

Co uděláte, když sám sebe považujete za nejlínějšího člověka na světě? Přeci vymyslíte systém pro zlepšení osobní produktivity. Tak jako David Allen. Ten v roce 2001 přišel se systémem GTD – Getting Things Done – a rázem se stal světovou celebritou. Upřímně, metoda GTD je „na první dobrou“ skvělá, ale seznam pravidel, úkolů a návyků je tak komplexní, že může působit… kontraproduktivně. Nic vám ale nebrání si ji upravit podle svého.
Lucie Štěrbová /

Příprava k maturitě: Šetřete naše lesy – učte se online

Učebnice, výpisky, stohy vytištěných papírů? Zapomeňte na to. V 21. století se na maturitu v pohodě naučíte na počítači, navíc zábavně a interaktivně. Přečtěte si, jak přepnout notebook nebo i mobil do studijního režimu.
Lucie Štěrbová /

Jak se zbavit strachu z mluvení? Začněte čtením nahlas

Češi na tom nejsou s cizími jazyky dobře. Přestože s angličtinou nebo němčinou začínáme už na základce, na dobrou úroveň se podle Eurostatu vyšvihne jen něco málo přes 20 % z nás. Ne snad, že bychom nerozuměli. Problém je spíš otevřít pusu a začít mluvit. Co s tím?