Jana Pácalová /

Jde vám už z domácí výuky hlava kolem? Stříháte metr a s napětím očekáváte pondělí 25. května, kdy se otevřou školy pro prvostupňové děti? A začínáte se trochu bát, jak ten nástup vaše děti zvládnou? Naše vzdělávací expertka Jana Pácalová si pro vás připravila několik rad, jak na to.

Najděte si čas vše s dětmi probrat
 
Je jasné, že rodiče musí hmotně zabezpečit chod domácnosti a musí se vrátit k běžnému pracovnímu životu, ale je nutné najít si energii a čas s dětmi probrat, co je čeká. Přece jen teď byly více než dva měsíce zvyklé na vzdálenou výuku a domácí režim a teď je čeká velká změna, která navíc neznamená přímo návrat k podobě výuky, jak vypadala před zavřením škol.
 
Nebagatelizujte obavy dětí
 
Pro mnohé děti bude návrat do školy hodně stresující. Ředitelé škol řeší
problémy s nedostatkem prostor i vyučujících a musejí zavádět řadu hygienických opatření a omezení. Takže pokud vaše dítě nerado přijímá změny a je zvyklé na svoji paní učitelku, svoji třídu, lavici, spolužáky, tak návrat do školy s vyhlídkou, že v jeho školní skupině bude jiný učitel, jiné děti, pro něho bude velmi náročný. Je na rodičích, aby děti na takovou situaci připravili, aby nebagatelizovali oprávněné obavy dětí a respektovali jejich názory. Děti jsou schopny se rychle adaptovat na nové podmínky, jen jim musí rozumět a znát odpověď na otázku proč?
 
Nezapomeňte ani na zdánlivé maličkosti
 
Celou situaci usnadní, když budete připraveni i na zdánlivé maličkosti jako dřívější vstávání, přípravu svačin, doprovod do školy… to vše z běžného denního režimu na dva měsíce zmizelo a nebude lehké ani pro děti, ani pro rodiče znovu s tím vším začít. 
 
Zkuste začít s přípravou na nový školní režim už o několik dní dřív. Snažte se vstávat tak brzy, jak budete muset při docházce do školy. Přesvědčte dítě, že není možné se učit v pyžamu a snídat v době oběda. A rozhodně nezapomeňte na nácvik všech hygienických opatření, které vaše dítě bude muset ve škole dodržovat.

Na závěr uvádíme stručný výtah z manuálu, kterým ministerstvo školství nastavilo podmínky pro návrat do škol po koronavirové pandemii:

První stupeň ZŠ podle vládního plánu otevře 25. května. Rodiče, kteří mají zájem o docházku dětí z prvního stupně do školy, musí do 18. května dát vědět řediteli školy. Školní docházka není povinná.

– Děti musí mít s sebou minimálně dvě roušky na den a sáček na jejich uložení. Nosit je budou ve společných prostorách, ve třídách si je budou moci sundat, pokud bude zachován rozestup nejméně 1,5 metru.

– Rodič bude muset první den návratu dítěte do školy předložit podepsané prohlášení o seznámení se s vymezením rizikových skupin (tedy zda žije ve společné domácnosti s osobou starší 65 let s chronickými chorobami) a čestné prohlášení, že dítě nevykazuje příznaky virového infekčního onemocnění.

– Ve škole budou děti rozděleny do skupin po 15. O rozdělení do skupin rozhodne ředitel školy, po 25. květnu nebude možné dítě do skupin přiřadit.

Dezinfekce rukou proběhne bezprostředně po příchodu do školy, po skončení každého výukového bloku. Při zachování rozestupu ve třídě dítě ani učitel mít roušku nemusí, při skupinové práci je rouška nutná i ve třídě.

– Ve společných prostorách, při přesunech žáků je nutné zajistit minimální kontakt mezi žáky. Přestávky mají děti trávit venku, doporučuje se často větrat.

– Rozhodnutí o formě stravování je na školách. Mohou fungovat školní jídelny, mohou se vydávat studené obědové balíčky, děti si mohou nosit obědy z domu.