Lucie Štěrbová /

Šprty nemá nikdo rád, jedno se jim ale musí nechat. Protože už nějaký ten večer s nosem v učebnici strávili, nedělají začátečnické chyby a maturitu proto dají na samé jedničky. Čeho se tedy při učení vyvarovat? Víme, na co si dává bacha každý jedničkář!

Chyba 1: Zbytečně se stresovat

Pokud je pro vás zkouška dospělosti strašák, máme pro vás povzbudivou statistiku. V roce 2017 zvládlo maturitu hned napoprvé víc než 83 % studentů. To je dost! A kdyby to náhodou nevyšlo, podzim to jistí. Obávat se toho, co vás čeká a malovat si hororové scénáře vám navíc nepomůže, ale naopak přitíží.

Cítíte se ve stresu? Vypadněte na chvíli ven, dejte si něco dobrého k jídlu nebo třeba vyrazte do kina. Učení chvilku počká. A neuteče ?.

Chyba 2: Nevědět, do čeho jdete

Ještě dřív, než se ponoříte do učení, musíte vědět jednu věc – co se po vás u maturity vlastně bude chtít? Jestli v tom máte trochu hokej, otevřete si stránky Nová maturita a v klidu si projděte model letošních zkoušek. Ať se zbytečně neučíte něco, co tam vůbec nebude.

Stejně tak si projděte seznam okruhů pro školní část. Když si nejste jistí, zeptejte se. Lepší se jednou hloupě zeptat než se jako hlupák učit něco jiného.

Víte, jak se učit efektivně? My ano, a tak jsme o tom napsali super článek.

Chyba 3: Spoléhat se jen na sebe

Jen hloupí lidé si o sobě myslí, že sami zvládnou všechno nejlíp. Naopak ti, kteří si jsou před maturitou dobře vědomi svých nedostatků, si často rádi nechají pomoci od profesionálů. Proto existují speciální kurzy, které vás na maturitu připraví líp než civění do stohů papírů za zavřenými dveřmi.

Vítěznou taktikou také bývá sdílet svoje zkušenosti a vědomosti se spolužáky. Naplánujte si několik společných studijních dýchánků, kde společně proberete konkrétní okruhy.

Chyba 4: Nechávat si to až na „svaťák“

Mít to všechno na salámu, pak se o svaťáku zavřít do pokoje a všechno se naučit za pár dní. O studentovi, co to tak udělal, kolují na každé škole hotové legendy. Vy to tak ale rozhodně nedělejte. Čas o svaťáku letí jako splašený a vy budete mít stresu až nad hlavu. Přitom, jak už víme, stresovat se je přece chyba číslo 1!

Chyba 5: Učit se jen na maturitu a ne na vysokou

Až pořádně oslavíte hotovou maturitu, nezapomeňte, že vás čeká nejspíš ještě další kolo učení. Tentokrát na vysokou školu. Jedničkáři to dobře vědí, a proto si najdou v přípravě na maturitu a přijímačky společné okruhy. Udělejte to tak taky a zabijete dvě mouchy jednou ranou.

Učíte se rádi na počítači? Další internetové zdroje jsme vám shrnuli v článku o online přípravě k maturitě.