Lucie Štěrbová /

Zatímco si velká část vašich spolužáků užívá dost možná nejdelší prázdniny v životě, vy se cítíte bídně. Maturita neklapla. Rodiče jsou naštvaní, vy se děsíte představy „prázdnin“ strávených nad učením a vysněná vysoká? Radši na ni ani nemyslet… Byť se vám vaše aktuální situace zdá k uzoufání, na zoufalství je ještě času dost. To, že jste nezvládli maturitu na první pokus, není konec světa.

Ostatně, nejste v tom sami. V roce 2017 neudělalo společnou (chcete-li „státní“) část maturit 16,5 % maturantů. Každý desátý nezvládl didaktický test z češtiny a zhruba každý pátý shořel u matematiky. A nezadařilo se ani zpěvačce Monice Bagárové.

Tohle samozřejmě není omluva a u rodičů s touhle statistikou nejspíš taky nepochodíte („Nezajímá mě nějaká Monika Bagárová! Kdyby Monika Bagárová skočila z mostu, skočil bys taky?“). Minimálně teď ale víte, že v tom nejste sami ?.

S chladnou hlavou!

Jasně, dozvědět se, že to nedopadlo, není důvod pro jásot. Zároveň to ale není důvod ani pro věšení hlavy (nebo čehokoli jiného!). Pořád je to „jenom škola“! Ať už se vám v prvních vteřinách hlavou honí cokoli. S chladnou hlavou přistupte i k dalším krokům. Důkladně proberte (s učiteli), kde jste chybovali, co bylo špatně a proč. A tomu přizpůsobte prázdninovou přípravu…

… protože když se do toho o prázdninách položíte, ztracené není ani studium na vysoké.

Zpackaná maturita vs. přijetí na vysokou

Maturitní vysvědčení je jednou z podmínek pro přijetí na vysokou školu. Ale… obvykle ho stačí doložit až u zápisu. Pokud tedy nedáte maturitu, ale zadaří se vám u přijímaček (a není to nepravděpodobné), můžete ještě pořád na podzim na vysokou nastoupit.

Vaším velkým protivníkem při učení může být Prokrastinace: Nejvíc s ní bojují lidé okolo dvacítky. Otestujte se, zda na ni trpíte!

Samozřejmě za podmínky, že dáte podzimní opravný termín (pro státní maturity v roce 2018 jsou vypsané podzimní opravné termíny od 3. do 7. září) a že vaše vysněná vysoká má zápis až poté. Neplatí to pro 100 % všech vysokých škol, ale drtivá většina z nich, na doporučení ministerstva školství, opravdu počká až do podzimu. Včetně takových atraktivních oborů jako jsou například žurnalistika na Karlovce.


Když s výsledky nesouhlasíte…
Výjimečně, ale stává se… že s výsledky, které obdržel, student nesouhlasí. Pokud je to i váš případ, můžete žádat o přezkoumání výsledků. Žádost musíte podat písemně a doporučeně. V případě žádosti o přezkum didaktických testů na ministerstvo školství, u přezkumu písemek nebo ústní části posíláte oficiální žádost na krajský úřad.


Oukej, budu opakovat. A co všechno vlastně?

I v tomhle případě nic není tak horké, jak se uvaří. Opakujete jen tu část, kterou jste nezvládli. Pokud to byl didakťák z češtiny, čeká vás v opravném termínu jen ten. Když jste pohořeli u ústní části angličtiny, čeká vás zase jenom ústní část. Výše uvedené platí i v okamžiku, kdy se vám nezadařilo u dvou (nebo více) předmětů. Neznamená to, že maturitu opakujete celou. Opakujete jen ty části/předměty, které se vám nepovedly.

Mimochodem, pokud se vám (z jakéhokoli důvodu) nechce absolvovat hned první opravný termín v září, můžete se přihlásit k jakémukoli dalšímu (jarnímu nebo podzimnímu), a to do 5 let od ukončení středoškolského studia. Vždy si ale pohlídejte termín podání přihlášek – pro podzimní opravné termíny je vždy v červnu, pro jarní termíny to bývá začátek prosince.

Tohle by vás mohlo zajímat: Tajemství jedničkářů: Vyhněte se nejčastějším chybám před maturitou

Dobré je také vědět, že náhradní, opravné a dílčí zkoušky se na podzim pořádají na tzv. spádových školách, na ústní opáčko pak zamíříte na svou školu. Jarní opravné termíny pak všechny (bez ohledu, zda jde o ústní nebo písemnou zkoušku) vykonáváte na své škole.


A když to nevyjde ani napodruhé?
Pak máte ještě třetí pokus (v pořadí tedy druhý opravný). A pokud by to snad nevyšlo ani napotřetí, pak je možné znovu si podat přihlášku na školu a domluvit se „pouze“ na absolvování posledního ročníku.


A jak je to se statusem studenta?

Jako (ne)úspěšný maturant musíte bohužel řešit i byrokracii. Pokud u maturity uspějete, přicházíte podle školského zákona hned druhý den o status studenta. Jako neúspěšný maturant jím jste až do 30. června. Pokud zvládnete opravný termín (nebo vás přijmou na vysokou), získáte statut studenta i „zpětně“ na dobu letních prázdnin. Pro klid v duši (a na úřadech) ale doporučujeme zajít na pracovní úřad, případně na správu sociálního zabezpečení a všechno probrat.

Studentem bohužel ale nejste v případě, že se po neúspěšné maturitě upíšete do pomaturitního studia. Na rozdíl od maturantů, kteří se do něj hlásí a maturitu mají. Na to pozor!